Знаем колко трудно може да бъде намирането на правилното 3D решение, което да отговаря на всичките ви изисквания.
Ето защо създадохме контролен списък с всичко, което трябва да прецените, от спецификации до практически съображения, да ви помогнем да откриете скенера, който отговаря на вашите бизнес нужди.
Дори и вече да ползвате технологията на 3D сканиране в работата си, новите въведения и технологии често предизвикват смут, заради многото вградени опции и изобилието от модели, налични на пазара. Изберете грешното устройство и усещането е, че може да останете със скъп, труден за употреба продукт, който в крайна сметка не използвате.
При 3D сканирането пазарът е пълен с иновации, твърде специфични, за да осигурят универсално решение.
Ако искате да създадете модел или дигитален близнак, който изглежда реалистично, но не изисква заснемане на геометрия, може дори да не ви е необходим професионален 3D скенер. Въпреки това, само устройства, които работят с помощта на технологии като структурирана светлина, синя светлина и LiDAR – които се отличават с по-голяма точност и обхват – могат да осигурят точните дигитални копия.
Как да разберете коя марка, технология или устройство да купите? Най-добре да започнете, като си помислите „за какво ми трябва 3D сканиране?“ и да работите в обратна посока– точно като обратно инженерство, само че със самото устройство, а не с обект.
Като начало си струва да отделите време, за да анализирате детайлно вашите индивидуални проектни нужди. Ако работите с екип, който вече има опит в 3D сканирането, те вероятно ще могат бързо да извлекат максимума от хубавите модели на пазара, които неизбежно идват със заложени множество функции и разширени характеристики. Ако не, струва си да заложите на 3D скенер, който е лесен за употреба като ключова характеристика в търсенето на правилното решение за вас.
Следваща водеща характеристика е точността – тя е абсолютна необходимост, ако 3D скенерът ви е нужен за обратно инженерство и инспекция.
Други важни характеристики са бързината за обработка на заснетите данни и гъвкавостта на скенера при работа в тесни пространства.
Ако имате нужда от реалистични 3D модели, разделителната способност също е характеристика, която да си отбележите в списъка. За разлика от точността на 3D скенера, която е свързана с последователност на измерванията, разделителната способност описва най-малкото пространство между точките на повърхността на обекта.
Необходимо е да помислите и за мащаба. Има значение дали се налага да сканирате Лъвов мост за реконструкция или да сканирате устната кухина на пациент или да сканирате изящните детайли от колекцията на Фаберже. В области като стоматология и бижутерство прецизността и точността са по-важни от обхвата.
В долните редове ще разгледаме всяка характеристика по-подробно.
Преди да се спрете на технология на сканиране, е важно да прецените къде планирате да сканирате. Дигитализирането на сложни обекти често изисква адаптивен 3D скенер, докато работата на отдалечени места налага използването на устройства с батерии с дълъг живот (и вероятно също така и резервни батерии).
3D сканирането на закрито и на открито е много различно. Когато снимате на открито, сте зависими от светлината и влажността. Продължителните, широкомащабни сканирания, от своя страна, обикновено изискват монтируемо решение. При екстремни температури скенерите могат дори да проявят отклонение в точността си и електрониката може да прегрее. Поради това е препоръчително да ги пазите от пряка слънчева светлина или от силно запрашена или замърсена среда.
На пазара вече има много професионални 3D скенери, но с някои се работи по-лесно отколкото с други. За да можете веднага да започнете да извличате максимума от устройството си, най-добре е да си вземете скенер, който е лек, универсален и лесно преносим, без кабел – като например Artec Leo. За разлика от портативния скенер на Artec 3D, кабелните скенери, базирани на таргети, изискват калибриране преди употреба, което ги прави по-трудни за настройка.
Друг момент, който не трябва да пренебрегвате при избора си, са аксесоарите към 3D скенера. Ако не е безжичен, за да ползвате вашия 3D скенер, ще е необходимо да носите с вас и компютър по време на сканирането. Колкото по-лесно се транспортира една апаратура толкова по-бързо и безпроблемно тя влиза в употеба, затова компактните, преносими решения се представят най-добре.
Идва ред на софтуерите за обработка на данни. За начинаещи, превръщането на сканираните данни в CAD модели може да бъде най-сложния етап от дигитализирането. Но има много съвети и трикове онлайн, които можете да използвате, за да оптимизирате резултатите си. Например, можете да използвате платформа, която автоматично прилага най-добрите алгоритми за обработка на данни.
Що се отнася до показатели като кадри в секунда и тракинг (поддържане на продължително сканиране без прекъсване), професионалните 3D скенери обикновено са най-лесни за употреба. По-евтините алтернативи може да изглеждат по-привлекателни, но повишаването на производителността, което получавате с 3D скенерите от по-висок клас, ще ви спести време и пари в дългосрочен план.
С 3D сканирането вече е възможно да заснемете всичко – от малки обекти с миниатюрни детайли до цели сгради и пейзажи. Въпреки това е важно да прецените вие за какво ще използвате скенера по често, защото обхватът често е за сметка на точността.
Ако вашият работен процес включва 3D сканиране на големи обекти – независимо дали това са самолети, влакове или автомобили – LiDAR устройствата с голям обсег като Artec Ray II са подходящите скенери за вас. От друга страна, по-малките обекти като печатни платки и компресори се улавят по-добре с гъвкави ръчни 3D скенери, предназначени за дигитализиране на труднодостъпни зони с висока детайлност.
Скоростта и обсега на скенера с един скан са следващите фактори. Както предполагате, колкото повече точки събира скенерът в секунда, толкова по-бързо може да дигитализира големи обекти. По същия начин, колкото по-широк е обсегът на устройството (или областта, която улавя при едно сканиране), толкова повече данни ще улови наведнъж. Големият обсег подпомага тракинга, но събира огромен набор от данни, чиято обработка отнема повече време.
За определени приложения е необходимо скенерът да се справя с ограниченията на „линията на видимост“ като дълбоки дупки и остри прорези. Присъщата гъвкавост на ръчните скенери със структурирана светлина ги прави водещ избор за подобни приложения.
Преносимите 3D скенери често се рекламират като точни до 0,1 мм или по-малко, но какво всъщност означава това? Точността описва колко точно може един 3D скенер да пресъздаде реален обект във виртуална форма – или по-конкретно, колко близки ще бъдат размерите на получения модел. Когато трябва да се вземат решения на база сканирани данни, всеки милиметър е от значение.
Точността е приоритетна характеристика при приложения за обратно инженерство и инспекция, където се допускат минимални толеранси. Високата точност на данните е от жизненоважно значение за дигитализиране на части, които, след като бъдат преработени, ще се експлоатират, както и за минимизиране на несигурността по време на продуктова валидация, което е основна грижа на инженерите по окачествяване.
3D сканирането с таргети позволява подобна точност, но често не успява да улови текстурите. Скенерите, които работят на принципа на структурираната светлина обаче улавят и двете.
Ако целите да дигитализирате инвентара или работите в здравеопазването, точността е също толкова важна. Резервни части, произведени с неточни размери, няма да паснат в съответсващите им сглобки. Поръчкови протези,, изработени от сканирани данни по анатомията на пациента, също трябва да пасват идеално, иначе тялото на пациента може да ги отхвърли.
Когато е необходимо да се дигитализира медицински детайл или дентален детайл Artec Micro II с точност до 5 микрона е идеален за целта. Artec Eva също често се използва от наши клиенти в здравеопазването, заради универсалността на скенера. Със скенерите Eva се постига точност от 0.1мм, което е повече от достатъчно, за да се уловят точни данни за крайниците на пациенти за изработка на протези.
Въпреки, че резолюцията допринася за цялостната точност при сканирането, двете понятия не са еднакви. Резолюцията показва колко висока е разделителната способност на дадена технология, с каква прецизност улавя най-фините детайли на дадена повърхност, докато точността се отнася за улавяне на геометрията на снимания обект прецизно. Резолюцията е важна за приложения като анимация, VR, криминалистика и изработка на бижута.
Сканираните данни с висока резолюция са по-тежки за обработка от софтуера, особено при работа с по-слаби процесори. Отпечатването на модели за 3D принтиране с фини детайли също отнема повече време. Съответно , ако ще изпозлвате 3D сканирането, за да създадете модел за 3D принтиране, трябва да помислите как да олекотите процеса на обработка.
За максимална разделителна способност на 3D сканирането, проучете вариант за устройства като Artec Space Spider, които работят със синя светлина. Фотограметрията също улавя детайлите с висока резолюция, но за сметка на точността, с което се ограничават нейните приложения в метрологията.
За всеки професионалист, скоростта, с която ще си свърши работата ефективно, е от съществено значение. Много от популярните 3D скенери работят на принципа на структурираната светлина: технология, способна да улови милиони данни в секунда. Скоростта при скенерите със структурирана светлина може също да се измерва с кадри в секунда – колкото повече са кадрите в секунда, толкова по-добре.
3D скенерите, които работят с бяла светлина, например, могат да заснемат 2 милиона точки в секундата и до 16 кадри в секунда, докато високия клас VCSEL устройства могат да уловят двойно повече данни при 80 кадъра в секунда.
Ако планирате да сканирате често или да сканирате голямо количество данни, потърсете професионално бързо устройство. Скоростта на улавяне на кадрите е ключова също при сканиране на обекти в движение, като хората.
Лесно е да залитне човек, сравнявайки спецификите на отделните скенери, в търсенето на най-добрия. Всъщност обаче най-важен е софтуерът. Бързото заснемане и обработване на входящи данни изисква програма с добре обучени алгоритми.
Да разгледаме за пример, HD настройката за засилване на резолюцията при Artec Studio. Когато се ползва, тази настройка позволява по-лесно да се заснемат детайли като остри ъгли, тъмни, пухквави или лъскави повърхности. След като са заснети, Автопилотът на софтуера автоматизира, изчиства и ускорява много от ръчните етапи. Специалисти, които работят в окачествяване и инспекция дори ще открият много от основните, за своята работа, функции, вградени в платформата.
Софтуерът на Artec 3D се отличава от други подобни решения на пазара, заради това, че често претърпява подобрения и има добавени функции, с което дълго след като технологията е закупена, тя остава ефективана и актуална само след един ъпгрейд.
Цената често е важен фактор при решението за покупка, но по-важен фактор е дали фирмата може да си позволи да не разполага с технологията, ако се стреми да бъде водеща в своя сегмент. Например производителя на декинг за яхти TT Custom Marine, успява да реновира яхти 4 пъти по-бързо от преди със скенера Artec Leo, което им позволява да изпълнят повече поръчки, съответно им генерира повече оборот.
Сравнено с традиционните измервателни методи и други технологии за дигитализация като фотограметрията, 3D сканирането е по-бързо и с толеранс към по-малко грешки, скъсява времето за изпълнение и гарантира качествени резултати.
Професионалните скенери са дългосрочна инвестиция, която предлага надеждност и стандарт в резултатите за години напред.
Те включват и гаранция, инсталация, аксесоари и застраховка, които не са просто екстри, а задължителни допълнения към скенерите, за да може да позлвате своята техника с удоволствие и сигурност.
Важно е да знаете от къде ще купите оборудването – дали е локален представител, има ли сертифицирана техническа поддръжка, осигурява ли инсталация и сервиз.
Когато ви направят демонстрация на скенера, от който се интересувате, уверете се, че вие сами го тествате, за да сте сигурни, че се работи толкова лесно с него, колкото казват.
Не се фокусирайте върху вида технология, а върху това дали съответният скенер върши работата, за която търсите оптимизация.
За консултация и демонстрация, винаги можете да се свържете с нас, за да проверите дали сканирането отговаря на вашите нужди.
.
Консултирайте се лично с наш специалист като се обадите на телефон 0896 950 930 или ни изпратете запитване, за да Ви върнем незабавно обаждане.